Venue

Auditorium Maximum HG F 30, ETH Zentrum (Main Building)

Address: Rämistrasse 101, 8092, Zürich

Map

Building floor plan

Date and time

Monday June 16, 2014, 8.00am

Program

  • 8:00–10.00 – Session 1
    • 8.00- 8.15 – Thomas Brox (University of Freiburg) : Unsupervised Feature Learning with Convolutional Neural Networks
    • 8.15- 8.30 – Song-Chun Zhu (UCLA) : Understanding Video and Text by Joint Spatial, Temporal, and Causal Inference
    • 8.30- 8.45 – Ivan Laptev (INRIA)
    • 8.45- 9.00 – Greg Mori (Max Planck Institute) : Discriminative Latent Variable Models for Human Action Recognition
    • 9.00- 9.15 – Jason Corso (University at Buffalo)
    • 9.15- 9.30 – Silvio Savarese (Stanford University)
    • 9.30- 9.45 – Leonid Sigal (Disney Research)
    • 9.45-10.00 – Pietro Perona (Caltech)
  • 10:00–10.30 – Coffee break
  • 10:30–12.45 – Session 2
    • 10.30-10.45 – Lourdes Agapito (University College London) : Reconstructing Object Categories
    • 10.45-11.00 – Jan-Michael Frahm (University of North Carolina)
    • 11.00-11.15 – Sameer Agarwal (University of Washington)
    • 11.15-11.30 – Wolfgang Heidrich (University of British Columbia) : Transient Imaging with Time of Flight Sensors
    • 11.30-11.45 – Lihi Zelnik (Technion)
    • 11.45-12.00 – Yuri Boykov (Western University Canada) : Submodularization for higher-order segmentation functionals: Appearance Entropy, Color Consistency, Curvature, etc.
    • 12.00-12.15 – Fredrik Kahl (Lund University) : Robust Estimation With Extreme Rates of Outliers and Its Application to City-Scale Localization
    • 12.15-12.30 – Ming-Hsuan Yang (University of California, Merced) : Context Driven Scene Parsing with Attention to Rare Cases
    • 12.30-12.45 – Vittorio Ferrari (University of Edinburgh) : Associative embeddings for large-scale knowledge transfer with self-assessment
  • 12:45–13.45 – Lunch break
  • 13:45–16.00 – Session 3
    • 13.45-14.00 – William Freeman (MIT)
    • 14.00-14.15 – Ko Nishino (Drexel University) : Material Estimation in The Wild
    • 14.15-14.30 – Jamie Shotton (Microsoft Research Cambridge) : Decision Jungles
    • 14.30-14.45 – Shai Avidan (Tel Aviv University) : Fast Template Matching
    • 14.45-15.00 – Andrea Vedaldi (University of Oxford)
    • 15.00-15.15 – Xiaogang Wang (Chinese University of Hong Kong) : Deep Learning in Object Detection, Segementation and Recognition
    • 15.15-15.30 – Carsten Rother (Dresden University of Technology) : Active Graph Matching for automatic segmentation and annotation of C.Elegans
    • 15.30-15.45 – Andrew Fitzgibbon (Microsoft Research Cambridge)
    • 15.45-16.00 – Peter Gehler (Max Planck Insititute)
  • 16:00–16.30 – Coffee break
  • 16.30–18.00 – Session 4
    • 16.30-16.45 – Raquel Urtasun (University of Toronto)
    • 16.45-17.00 – Christoph Lampert (IST Austria)
    • 17.00-17.15 – Fernando De La Torre (Carnegie Mellon University)
    • 17.15-17.30 – Stefan Roth (Darmstadt University of Technology) : Shrinkage Fields for Effective Image Restoration
    • 17.30-17.45 – Kyoung Mu Lee (Seoul National University): Dynamic scene deblurring
    • 17.45-18.00 – Kyros Kutukalos (University of Toronto)

Registration

Please use the provided form to register for participation.

Contact

Lubor Ladicky : lubor(dot)ladicky(at)inf(dot)ethz(dot)ch